Uncategorized

Mis teeb spordi lõbusaks tegevuseks?

George Washingtoni ülikooli doktorant Amanda J. Visek on sellel teemal teostanud uurimustöid juba mitmeid aastad. Tema peamiseks küsimuses on järgnev: miks lapsed heidavad sportlikud tegevused kõrvale ning väidavad, et sport ei ole nende jaoks enam lõbus? 

Selleks, et kindlaks teha põhjused, miks lapsed väldivad sportimist, hakati naabrus ülikoolidest kokku koondama samal erialal õpetavaid lektoreid. Parima statistilise soorituse tarbeks koondati kokku pea 200 spordiga seotud noort, treenerit, lapsevanemat ning professionaalset sportlast. Rühm tuvastas 81 erinevat faktorit, mille abil koostati nimekiri lõbusa spordi tunnustest. 

Selleks, et hinnata iga parameetri üleüldist tähtsust, näidati neid noortele vanuses 8-18 aastat ning paluti hinnata igat üht erinevalt.

Amanda J. Visek’i poolt läbi viidud uuringu põhjal omasid spordile enim effekti:

  1. Spordiala populaarsus
  2. Füüsiline koormus 
  3. Välismaiste treeninglaagrite võimalused
  4. Sporditreenerite õpetusmeetodid
  5. Rahastus (suur osa sponsoritest tuleb näiteks spordiennustuse ettevõtetelt)

Euroopas aga omastavad spordiga seotud populaarsusele/lõbusaks kuulutamisele mõneti teised faktorid:

  1. Treenimisvõimalused
  2. Sporditreenerite kogemused ja õpetusmeetodid
  3. Karjäär (sport kui üksikharrastus)
  4. Rasked vigastused ning lühike professionaalne karjäär
  5. Meistrivõistlustel osalemine ja rahastamine

Mis aga muudab enim spordi tegemise lõbusaks nii noortele kui vanematele?

Amanda J.Viseki poolt läbi viidud uuringu põhjal ei soovi noored kasutada oma aega spordi tegemiseks peamiselt kahel põhjusel: võimalused treenimiseks on piiritletud ning tulevikuna ei nähta sellest kasu. Lapsed vanuses 13 kuni 18 on üleminekueas, kus soovitakse teha juba esimesed sammud oma tuleviku karjääri suhtes. 

Siin on mõned näited lapsevanematele ning treeneritele (uuringust selgust järgmist):

a) muutke pallimäng osaliselt tehniliseks ning mänguliseks tegevuseks. Reeglite õppimiseks tuleb eraldada spordi tegelemisel eraldi aeg, kuid niisama lõbusateks tegevusteks tuleb samuti trenni ajal aega leida. Lõbu säilimiseks tuleb trennide lõpus pakkuda noortele võimalust luua endale sobiv viis aja kasutamiseks. Jalgpalli mängides võib harjutada väravalööke, kuid panna värava ette takistusi või väljakutseid luua mängija suhtes. 

b) Suhtuge oma mängijatesse austusega ning mõistke nende vajadusi. Kõigil mängijatel ei ole võimalik pidevalt treenida ning ligipääs staadionitele või hallidele võib olla isegi takistatud.

c) Pakkuge tiimimänge ning lisaks põhi spordialale kombineerige näiteks tennist discgolfiga. See loob võimalusi loominguliselt ise miskit leiutada ning uusi oskusi hiljem kasutada oma tavaspordiala juures. 

Spordi muudab lõbusaks võimalus teha tiimiga tööd ühise eesmärgi nimel. Tiimispordialad nagu korvpall, võrkpall, jalgpall panevad mängijad sõltuma teineteisest ning arendatakse nii sõprust kui ka koostöövõimalust. 

Lõbusaks muudavad ka spordi treenerid, kes loovad oma mängijatele erinevaid võimalusi enda arendamiseks ning mängu kasutamiseks mõnel teisel eesmärgil. Noored on kohe hoogsamalt nõus trenni minema, kui nende treener nende vajadusi mõistab ning võimaldab neil ilma stressi tundmata sporti nautida.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga